A lapos föld hívők szerint a Föld nem gömbölyű, hanem lapos korong alakú, ahogy azt régen gondolták az emberek. Ennek a számítógépes modell programnak az a célja, hogy rámutasson a két különböző formához tartozó gravitációs mező szerkezetének eltéréseire és (a belőle leszűrhető tapasztalatokat valódi megfigyelések, kísérletek, illetve mérések során gyűjtött adatokkal összevetve) hozzájáruljon e tévhit cáfolatához. A különböző geometriájú gravitációs mezőkben ugyanis, azonos kezdőfeltételek mellett, eltérő módon alakul a testek mozgásának pályája, ami a szimulációk segítségével jól megfigyelhető. A programban négy különböző gravitációs mezőben lehet ejtési, illetve hajítási kísérleteket végezni és a kialakuló pályákat összehasonlítani:
- Homogén gravitációs mezőben (mintha egy földi laboratóriumban lennénk)
- Centrális gravitációs mezőben (a gömb alakú Föld inhomogén gravitációs terében)
- A lapos korong alakúnak képzelt „Földön” lévő laboratóriumban (ahol a gravitációs tér homogénnek tekinthető)
- A lapos korong alakúnak képzelt „Föld” inhomogén gravitációs terében
A vékony, lapos korong alakú, egyenletes tömegeloszlású „Föld” közelítő gravitációs terének meghatározása numerikus integrálással történik. A tengely körüli forgást mindegyik esetben figyelmen kívül hagyjuk.
A szimulációban megválasztható a próbatest kezdőhelyzete és kezdősebessége. A program megjeleníti a mozgó testet, annak pályáját, a koordinátatengelyeket, a sebesség- és a nehézségi gyorsulás vektort, valamint a gravitációs mező „erővonalait”. A szimulációs tér forgatható és nagyítható, illetve célpont helyezhető el benne, amelyet megpróbálhatunk eltalálni.
Lehetőség van a beállított paraméterek, illetve a kialakuló pálya képként való mentésére és mind a négy mező szerkezethez tartozik néhány minta példa.
A tömörített program a következő hivatkozásra kattintva tölthető le:
https://www.dropbox.com/s/hxvzdcuusqcfz2c/flatearth3D.zip?dl=0